В гарячий день

Як проходити вулицею, запятки грузнуть в мякому асфальті. А від камяниць, хідників бє не­стерпна жага.

Десь високо понад костурами антен і темними коминами, на вибляклому безхмарому небі стоїть в тіні непорушно розжарене до білості сонце. Немилосердно й бе­зупинно сипле гарячі проміння в улиці міста.

Добивається настирливо до щільно позамиканих вікон і герцює серед нещасних прохожих.

І в них одежа прилягла до споченого тіла, рясні кроплі появляються раз-у-раз на чолі й понад губами, а груди втягають в себе дрібними ликами душне, повне пороху й горячі те щось, що зветься тут повітрям.

…В такі дні будиться приспана зимою туга. Дивишся з докором там, де зависнула в просторі розпалена куля і думаєш, як інакша і краща вона ген за мурами міста. А під розпалене чоло, де молотками воно стукоче кров, напливають картини інакших гарячих днів.

…«Там» сонце ніколи не дише жагою і не стоїть білою кулею на блідому небі.

Там небо ярко – голубе, а сон­це темно – золоте. Достроюються до прапору, що лопоче високо на машті.

А сонце не є тим ворогом, від якого тікається в тінистий бік вулиці. Воно тут найкращий приятель. Бронзовить молоді тіла й зливає тепло та радість життя.

Скільки гарячих днів перебулося там на Сокільській горі…

Ранки остро холодні, коли бо­люча зимна вода сполікувала з обличча останки сну. А пізніше теплішало з кожною хвилинкою, але при фізичній пра­ці, отираючи чоло від поту, ка­залося: “зле небо припікає!». Та після короткого відпочинку десятки ніг тупоніло по видоптаних сходах в долину й непокоїло швидку дорогу лискучої Лімниці.

Обіди на природному столі, як брязкіт їдунок йде на випередки з веселим гамором.

Пообідня тиша, коли на довге сурмове “спочинь” все затихає в полудневому сонці.

Але його там ніколи не забагато.

Тож і тоді лежиться на пахучій землі, втягаючи повними грудьми чистий воздух, в якому живиця ривалізує о краще з гір­ськими травами. І віддаючись лінощам та гарячим промінням подивляєш крізь прижмурені очі найкращий контраст голубого неба й цілої скалі сочистої зелені.

Швидко проходить пополуднє.

Сонце тікає чимраз нижче, ниж­че – треба підчас гутірки пере­суватися на щораз інше місце, щоб схопити його останні завми­раючі проміння.

А коли вечір синьою темрявою огортає Сокільську гору, спуска­ють до долу жовто – блакитний прапор.

Під скрипіт машту моляться молодими, щасливими голосами, щоб завтра було знову гарно й щоб знову світило сонце в їхньо­му царстві. І випрямлені струн­ко шлють піснею в гору своє за­певнення:

…”Ми діти сонця і весни
Ми діти матері природи”…

Гаряче.

У виски молоточками водно стукоче кров. Місто завмерло в жарі. Порох скобоче в ніздра, а кожній камінь горить.

Гаряче… А сонце?

Те “інакше” тепер гостює, як все на Сокільській горі.

Післало найкращі свої промін­ня – “є вже вони, чи ще нема?”. Забиті, сумні пусто курені, покрита травою площа, самітний машт.

Нема…

Скоро настирливо пробиваєть­ся крізь зелену гущавину дерев і кидає ясні плямки на зарослу стежинку. Пробігає по перевер­неній будці де стільки стійкових ховалося перед його промінням і топить своє розчарування в холодній ріці.

Нема! – дивується сонце й поволі вертається зі своєю нови­ною вгору. Заросла стежинка – “чи дійсно ніхто її не витоптає? самітні понурі курені” – “як жеж тут буде без гамору й сміху таборовиків?” – порожній машт.-

“З ким буде гратися вітер?”

Не журися, якось то буде. Не бійся, вони не зрезиґнують. Чи то мало в нас гір і вільного простору? Ти будеш з ними де не підуть.

І вірно співатимуть у кожний вечір свій молодечий гимн, якщо літа від багатьох років.

…А їхній прапор останеться усе вірний тобі: золото і блакить!…

Джерело: На сліді. – червень 1939. – Ч. 6. – С. 91-92.

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.