Що діється на Соколі в Карпатах?
У минулому році на Соколі, як і кожного року, таборували пластуни. Таборова програма на 2006 рік включала три табори й один вишкіл на Соколі.
Відбудова проходила темпом повільнішим, ніж того можна було очікувати. На те склався ряд причин. Ми старалися поборювати перешкоди в міру того як вони виринали.
Зараз викінчується Новацький курінь Старого Орла. Отже є надія, що в цьому році новацтву не буде так тісно, як дотепер.
На черзі є побудова господарського куреня. Тут буде кухня, їдальня, магазин, санітарні споруди. Діти зможуть уже їсти в затишку і дощ їм не буде падати до зупи.
Паралельно йдуть заходи в дальших двох напрямках. Перший із них – це поширення площі Сокола. Сподіємося на позитивне полагодження цеї справи, враховуючи прихильне ставлення державних адміністративних чинників. Нагадаємо, що ще під час першої своєї інавгурації Начальний Пластун Любомир Романків проголосив поважну пожертву на ту ціль.
Другий процес – це остаточне оформлення Благодійної Установи Сокіл. Це – конечність диктована вимогами законів в Україні. Та благодійна організація відповідатиме за адміністрування Сокола, його дальшу відбудову, матеріяльні підстави і пропагування задля притягнення на Сокіл більше таборів, більше чисельних таборів та інших заходів, на пр. курінні ради, з”їзди, може навіть Збори КУПО. Це відтяжить Крайову Пластову Старшину яка має безліч других відповідальних завдань. А також уможливить Соколові звільнитися від потреб фінансової підтримки зі зовні та стати вповні самовистарчальним. Як відомо, удержання Сокола (оплата сторожів, вартові собаки, електрика, опал і т.д.) вимагають поважних коштів.
Тепер проводимо кампанію приєднання членів Благодійної установи “Сокіл”. Сподіємося, що кожний дорослий пластун стане її членом. Та не тільки поодинокі пластуни й пластунки, – членство буде відкрите теж для з”єднань таких як курені, станиці тощо. Розходиться в першу чергу о моральну, а на другому місці вже матеріяльну підтримку.
Як уявляємо собі майбутній вигляд Сокола? Буде збережений історичний вигляд Сокола й відбудовані ті споруди, які були на Соколі 80 років тому. Рівночасно викристалізовується унагляднення на Соколі історії Українського Пласту. Тут молодь буде мати неперевершену нагоду запізнатися зі світлими постатями нашого пластового минулого.
Першим відбудовано Курінь Сірого Лева. Це – курінь пластових провідників. У ньому є кімнати Цьопи Паліїв і Ганки Коренець (обидві уфундовані Куренем “Ті, що греблі рвуть”), Яра Гладкого (уфундована Куренем “Чорноморці”) і Миколи Кавки (уфундована його родиною).
Новацький курінь Старого Орла – це курінь історії УПН. В ньому будуть кімнати названі в честь визначних новацьких виховників, як: Іван Кліщ (фундують Орест і Аня Гаврилюки), Роман Саєвич (фундує родина Саєвичів), Роман Копач, Тоня Горохович, та Роман Завадович, визначний діточий/новацький письменник (фундує Пластова Станиця Чікаго).
Командний курінь Чмоли буде куренем пластунів-борців за волю України. Тут буде кімната Незнаного Пластуна-Борця (фундує Невідомий пластун). Теж можуть бути відзначені такі постаті як: Дмитро Вітовський, Гриць Пісецький, Ольга Басараб, Білас і Данилишин, Роман Шухевич (фундує Курінь “Чорноморці”) і ін. Окрім приміщень для проводів таборів, тут буде канцелярія і медпункт та міні-шпиталик Катрусі Зарицької.
Вежа, що поєднує обидва мешкальні курені буде називатися іменем Степана Бандери (фундує Курінь “Червона Калина”). Вона міститиме кімнату Темницьких (ними уфундовану).
Господарський курінь вшановуватиме тих пластунів, які поклали солідні матеріяльні підстави Пласту, як: Ярослав Кришталович, брати П”ясецькі, Володимир Дармохвал, Атанас Мілянич, Микола Ценко (фундує Фундація “Добро Творити”).
І вкінці: світлиця Дрота. Плянуємо тут ушанувати добродіїв Пласту, в першу чергу митрополита Андрея Шептицького. Буде велика заля де проводитимуться наради, з”їзди, а під час таборів – заняття в дощеву погоду. Тут теж міститиметься біліотека з якої зможуть користати вишколи як і таборовики під час дозвілля.
Також хочемо бачити на Соколі модерні засоби зв”язку: комп”ютер, телефон і радіо. Дорогу – під’їзд у кращому стані. На площі – удогіднення для проводження програми, спортовий майданчик та розроблені можливості на теренові ігри й мандрівки в околиці. На інфраструктуру Сокола передано гроші, зібрані на похороні пл.сен. О.Черника Куренем “Лісові Чорти”. Не потребуємо хіба пригадувати, що першим кроком по відзисканні Пластом Сокола стала побудова каплички св. Юрія яка служить духовним потребам пластунства.
Тепер пошукуємо меценатів – добродіїв, які могли б уфундувати певні об’єкти на Соколі. Це можуть бути поодинокі особи або й з’єднання такі, як курені, станиці, краї, організації і т.п. Скільки на це потрібно? Щоб уфундувати одну кімнату в пам’ять котроїсь названої вище особи (або й у пам”ять іншого заслуженого пластуна/-ки) потрібно 2500 дол. Щоб уфундувати один курінь – 15,000 дол. Світлиця – 20,000 дол. Існує теж можливість уфундувати інші проєкти. Але кожна, навіть найменша пожертва є дуже цінна, бо причиняється до відбудови тої пластової святині, якою є Сокіл.
Джерело: Пластовий Шлях, ч. 1 (145) 2006