Гаврилюк О. 75 – ліття Сокола

Цього року сповнюється 75 років від початку таборування на Соколі. За три чверті століття Сокіл пройшов, як, зрештою, і цілий Пласт, надзвичайно цікавий та тер­нистий шлях. Хочемо розповісти про це, а зокрема про історію йо­го початків.

У ранніх 1920 роках виразно ок­реслилася потреба мати власну пластову площу для літніх таборів. Зацікавився цим питанням о. Тит Войнаровський, який виєднав у Митрополита Андрея Шептицького для Пласту прекрасну поляну на схилі Сокіл біля Підлютого в Ґорґанах. Площу винаймлено Пластові на довготерміновий (100 років) ужиток за оплату 1 польського зло­того річно.

Завдання підготувати оселю для таборовиків, а зокрема побудувати таборові споруди, взяв на себе курінь “Лісові Чор­ти”. Юрко П’ясецький виготовив пляни, а будовою керував його брат, Пік П’ясець­кий. Митрополит дозволив заготовити де­рево на будову – стільки, скільки потрібно. Саму будову проводили майстри на службі Митрополита з допомогою Лісових Чортів і деяких інших пластунів та під пильним наглядом Піка. Побудовано чотири дерев­’яні курені (два мешкальні, кухонний і ко­мандний курінь зі шпиталиком); згодом добудовано ще й світлицю, в якій могло вміститися 500 осіб.

1926 року відбувся перший пластовий табір на Соколі під командою скм. Івана Чмоли. Тяжкий був цей табір. Довелося ще завершувати курені, вирівнювати пло­щу, робити спортивні майданчики, про­бити дорогу до табору з-над Лімниці, прикрасити довкілля (славнозвісна “Алея Чмоли”). Табір відповідав найкращим зразкам тодішніх європейських скавтських таборів. Всю працю виконували таборовики, а зокрема Лісові Чорти, які бу­ли в булаві. Того ж року відбуто урочисте посвячення табору.

Після того рік-річно відбува­лися на Соколі пластові табори. Тривали вони по три або чотири тижні кожен, на зміну: раз плас­туни, раз пластунки. У кожній зміні було 100-200 учасників. Найчастіше бували т.зв. інструк­торські табори, на рівні III плас­тової проби. Легендарним комендантом таборів пластунів став улюблений гімназійний про­фесор, колишній полковник Січо­вих Стрільців і один з Основників Пласту Іван Чмола.

Таборами пластунок провадили членки ку­реня “Ті, що греблі рвуть”, зокрема Цьопа Паліїв із допомогою Ґанки Коренець, Дарії Навроцької, Софії Мойсейович та інших. Табір двічі відвідував Митрополит Андрей Шептицький. Був прикутий недугою до крісла, отже його ви­носили на гору плас­туни на спеціяльно для того збудованій лектиці.

Після заборони Пласту польською владою на Соколі продовжували відбуватися табори. Тільки тепер вони були під фірмою Комісії Виховних Осель та Мандрівок Молоді. Учасники не носили пластових одностроїв, але в їхніх серцях горіла пластова ідея. Проводилася пластова програма, панував пластовий дух, хоча й не було назви “Пласт”.

Сокіл став також вигідним місцем зустрічей таємного Пластового Центру, який провадив нелеґальним Пластом у роки польської заборони. Тут, далеко від людських очей, могли непомітно зустрічатися ті, за якими слідкувала польська поліція. Звідси вирушали де­легації Пласту на світові скавтські Джемборі в Лондоні й Ґеделе. Переходили кордон таємними ходами на Закарпат­тя, а тоді вже прямували до цілі.
В атмосфері утиску займанцями, під добрим проводом, за продуманою прог­рамою формувалися на Соколі пластові характери. Тут гартували свої крила ті,які потім очолили визвольну боротьбу ук­раїнського народу, що врешті довела до відзискання незалежности України. Неда­ром Сокіл стали називати “Скобиним гніздом”.

У період Радянщини все на Соколі зруй­новано. Чи то пляновим заходом режиму, чи просто розкраданням тими, що “не зна­ли, що чинять” розібрано всі споруди на будівельний матеріял для вжитку кому де було вигідно, чи може навіть, щоб затопи­ти в печі. Лишилися вмуровані в землю фундаменти. Лишився добре замаскова­ний зроблений з моху на головній площі лицарський хрест Чмоли і його пластунів. Хрест цей випадково відкрито кілька років тому, і тепер він пишається на Соколі в повній своїй красі.

Дивлячись на Сокіл сьогодні, аж лячно стає, скільки роботи чекає на нас, щоб при­вернути його до колишнього стану. Але Сокіл є і буде! Він назавжди залишиться кузнею пластових характерів. Тільки не­потрібно боятися мозольної праці. Як ті пластуни 75 років тому, засукаймо рукави й спільни­ми зусиллями відбудуймо Сокіл! Уже стоїть один мешкальний курінь. З Богом і допомогою пластунів матимемо й решту!

Джерело: Пластовий Шлях, ч. 3 (127) 2001

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.