Гунчак Т. Проблеми історіографії

..Брехливість… не беручи до уваги сфабрикованого змісту книжки “Ukrainischer Nationalismus”, можна легко викрити, просто розглянувши малюнки на 35-й та 36-й сторінках. На 35-й сторінці ми бачимо митрополита Шептицького, якого 21 серпня 1930 року вшанували нагородою Українського Пласту.

Цей малюнок автор підписує (в серпні 1930!) як “eine faschistische Medaille” (фашистська медаль. Ю. Я.). На 36-й сторінці він вчиняє ще жахливіше. Внизу сторінки ми бачимо митрополита Шептицького, який стоїть з двома іншими старшими керівниками Пласту, які також стоять. Під малюнком читаємо: “Фотографія митрополита А. Шептицького під час військових вправ 1939 року. Свастика на зворотньому боці його піджака свідчить про прихильність цього «кардинала» до нацистського режиму”.

Щоб знайти оригінал цього малюнку, я пішов у Львівські архіви і відкрив, що фотографію зробили в пластовому таборі Сокіл у Карпатах 21 серпня 1930 року. Це пояснює той факт, що митрополит стоїть. У 1939 ро­ці його можна було побачити лише в кріслі, бо стояти він був фізично неспроможний з початку 30-х років ХХ століття. Відповідно, Шептицький не міг стояти під час “військових вправ 1939 року”.

Є ще один елемент обману на 36-й сторінці, де показані лише митрополит, Северин Левицький та невідомий. Що ж зробили помічники Ганусяка – вони відрізали нижню частину фотографії, де зображений голова Пласту з чіткою емблемою організації. Ще один обман – це те, що Шептицький носив свастику. На митрополиті Шептицькому в пластовому таборі ми бачимо Хрест за заслуги, йому вручили його під час перебування в таборі за те, що він був “покровителем Пласту”. Можу лише додати, що я знаю з надійного джерела, тобто від людини, яка займала важливе місце в радянському апараті, що книжка Ганусяка “написана для нього”…

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.