Сокіл! Тут кожне дерево, кожен камінець пройнятий пластовим духом. Це місце святе та дороге для кожного, хто щиро носить на серці лілею з тризубом. Табір-музей “Сокіл” знаходиться в мальовничій місцевості Українських Карпат – Горганах, де протікає найчистіша річка Європи – Лімниця. До речі, неподалік звідси – у с. Ясень – народився один з членів гуртка «Руська трійця», співавтор альманаху “Русалка Дністрова” Іван Вагилевич.
Табір був побудований пластунами в 1926 р. на земельній ділянці, яку Пласту набув завдяки добродійству Митрополита Андрея Шептицького. Оскільки польська влада не дозволила передавати цю землю Пласту довічно, Сокіл надавався пластунам на 100 років за смішну орендну плату – 3 американських долари річно.
Крім того пластунам було офіровано чималі кошти на будівництво та дозволено рубати стільки дерева у лісах УГКЦ, скільки буде необхідно. Так весною 1926 року було розпочато зведення найбільшого табору Українського Пласту.
Виділена площа була дикою місцевістю, заваленою поваленими деревами. Головним натхненником та організатором побудови Сокола став скаутмайстер Іван Чмола. Попри великі труднощі пластова наполегливість, впертість та працьовитість перемогли: вже у 1926 році було збудовано два мешкальні будинки та кухню, у 1928 році – будинок комендатури та кімнату для хворих, а в 1929 році – “Світлину”, в якій вільно розміщувалися 500 осіб. Була у таборі власна фотолабораторія зі всім необхідним обладнанням, спортивний майданчик. За проектами І.Чмоли та інженера Ю.Пясецького проводилися упорядкувальні роботи: вирівняно гірський схил, пробита дорога до табору з долини Лімниці тощо. З шишок та хвої у центрі табору викладено Лицарський Хрест. До 1930-го тут пройшли 11 пластових таборів. Крім того, він слугував базою для численних пластових мандрівок Ґорґанами.
Сокіл відповідав кращим зразкам європейських скаутських таборів та став своєрідним еталоном для таборів Пласту в Галичині, Волині та Закарпатті.
У 1928 році митрополит Шептицький надав 5 гектарів землі для новацького таборування в Підлютому неподалік від Соколу.